May 19, 2024

Τανάγρας 30 – Λαμία

Γιορτή των Τριών Ιεραρχών

1 min read

Την Παρασκευή 28 Ιανουαρίου πραγματοποιήθηκαν στο σχολείο μας εορταστικές εκδηλώσεις για την προσφορά των Τριών Ιεραρχών στα Γράμματα.

Κάθε χρόνο, στις 30 Ιανουαρίου, η χριστιανική Εκκλησία τιμά από κοινού τους τρεις Μεγάλους Πατέρες και οικουμενικούς δασκάλους, τον Μέγα Βασίλειο, τον Γρηγόριο τον Θεολόγο και τον Ιωάννη τον Χρυσόστομο.

Την παραμονή της ημέρας εορτασμού των Τριών Ιεραρχών, Παρασκευή 28 Ιανουαρίου αντιπροσωπεία μαθητών/τριών του σχολείου μας  παρέστησαν στον εκκλησιασμό του ιερού ναού των Αγ. Αποστόλων στο Παγκράτι προς τιμήν των Τριών Ιεραρχών και της Παιδείας.

Στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας πραγματοποιήθηκε προβολή video σχετικά με το κοινωνικό και παιδαγωγικό έργο των Μεγάλων Πατέρων, ομιλίες, αποσπάσματα από το έργο των Τριών Ιεραρχών.

Επίσης μοιράστηκε άρτος σε όλα τα παιδιά σε ατομικές συσκευασίες σύμφωνα με τα ισχύοντα υγειονομικά μέτρα για την προστασία από τον Covid-19.

Χρόνια Πολλά σε όλη την εκπαιδευτική μας κοινότητα.

(Visited 50 times, 1 visits today)
0 Shares