May 19, 2024

Τανάγρας 30 – Λαμία

Περιβαλλοντική εκδρομή στη Σκιάθο

1 min read

Στα πλαίσια περιβαλλοντικού προγράμματος με ομάδα μαθητών της Γ Τάξης πήγαμε μία πολύ όμορφη εκδρομή στη Σκιάθο στις 24,25 και 26 Απριλίου 2024.

Την πρώτη μας μέρα στο νησί επισκεφτήκαμε το σπίτι του Παπαδιαμάντη. Πρόκειται για το σπίτι του Έλληνα συγγραφέα, όπου μεγάλωσε και πέθανε. Ο Παπαδιαμάντης υπήρξε μια σεβάσμια δημόσια φιγούρα του νησιού που προσέφερε σημαντικά στην τοπική κουλτούρα μέσα από τα διηγήματα του, αν και ο ίδιος έζησε μια ταπεινή ζωή. Το σπίτι στις μέρες μας λειτουργεί ως μουσείο και είναι χαρακτηριστικό δείγμα παραδοσιακής αρχιτεκτονικής του νησιού.

Την επόμενη μέρα το πρωί επισκεφτήκαμε την παραλία και την λίμνη Κουκουναριών.

Η λίμνη Κουκουναριών ή λίμνη Στροφυλιάς είναι μια τυπική λιμνοθάλασσα που βρίσκεται 7,4 χιλιόμετρα δυτικά της πόλης της Σκιάθου, ακριβώς πίσω από την διάσημη και άκρως τουριστική παραλία Κουκουναριές. Αποτελεί ένα από τα σημαντικότερα αξιοθέατα του νησιού και είναι ο καλύτερα διαχειριζόμενος νησιωτικός  υγρότοπος. Μέλος του δικτύου Natura 2000, αποτελείται από δάσος και λιμνοθάλασσα που έχουν ανακηρυχθεί ως Καταφύγιο Άγριας Ζωής, μνημείο της φύσης και λίκνο του πολιτισμού. Το δάσος με τις χαρακτηριστικές κουκουναριές στο δυτικό του τμήμα και τη χαλέπιο πεύκη στο ανατολικό, είναι ένα από τα τρία σε ολόκληρη την Ελλάδα. Καταφύγιο για τα αποδημητικά πουλιά, λόγω του σύνθετου φυσικού περιβάλλοντός της, η λιμνοθάλασσα συγκεντρώνει κατά καιρούς διάφορα σπάνια είδη πουλιών όπως ερωδιούς, νερόκοτες, κορμοράνους,  φλαμίνγκο, αγριόχηνες, νεροχελώνες .

Το απόγευμα της ίδιας μέρας είχαμε την χαρά να παρακολουθήσουμε μια πολύ όμορφη μουσικοκινητική παράσταση από τους μαθητές του Γυμνασίου Σκιάθου  στο Ανοιχτό Δημοτικό Θέατρο Σκιάθου στο Μπούρτζι  η οποία περιελάμβανε τραγούδια παραδοσιακής και μοντέρνας ελληνικής μουσικής και σωματικά κρουστά.

Την Παρασκευή που ήταν η τελευταία μέρα στο νησί επισκεφτήκαμε το  Μουσείο Ναυτικής και Πολιτιστικής Παράδοσης Σκιάθου, ιδρύθηκε το 2015 και στεγάζεται στο Πολιτιστικό Κέντρο Μπούρτζι του Δήμου Σκιάθου.

Το Μουσείο μέσα από τις συλλογές του αφηγείται και μας ταξιδεύει στους δύο αιώνες Ναυπηγικής και Ναυτικής Ιστορίας της Σκιάθου.

Κάναμε στη συνέχεια μια πολύ ωραία βόλτα στο Μπούρτζι που βρίσκεται  μπροστά στο λιμάνι της Σκιάθου. Είναι μια μικρή πυκνόφυτη χερσόνησος και στην είσοδό του βρίσκεται από το 1925 η προτομή του Αλέξανδρου Παπαδιαμάντη. Λέγεται Μπούρτζι γιατί κατά το παρελθόν ήταν φρούριο που κατασκευάσθηκε από τους Βενετσιάνους Ανδρέα και Ιερεμία Γκίζι, για να προστατέψουν την πόλη αλλά και για δική τους κατοικία, όταν καταλήφθηκε το νησί κατά το 1207.

Συνοδοί εκπαιδευτικοί και υπεύθυνοι προγράμματος

Κολιός Νίκος (Συντονιστής), Γερμανικών
Ξηρομερίτου Ιωάννα, Πληροφορικής
Καρτέρη Σταυρούλα, Αγγλικών