May 7, 2024

9ο Γυμνάσιο Λαμίας

Τανάγρας 30 – Λαμία

Ξεκίνησε η εκπαίδευση στις «πρώτες βοήθειες».

1 min read

Ξεκίνησε την Παρασκευή 31/1/20 στις 9:45 π.μ. η  εκπαιδευτική δράση με θέμα τις «Πρώτες Βοήθειες» για τους μαθητές της Β’ και Γ’ Γυμνασίου του σχολείου μας  οι οποίοι είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν για μεθόδους αντιμετώπισης έκτακτων περιστατικών και να γνωρίσουν βασικές τεχνικές Πρώτων Βοηθειών. Τα θέματα που παρουσιάστηκαν αφορούσαν κυρίως σε τραυματισμούς,  αιμορραγίες, πνιγμό από ξένο σώμα, λιποθυμίες όπως επίσης και τα απαραίτητα υλικά που πρέπει να περιλαμβάνει ένα φαρμακείο προκειμένου να μπορούμε να εφαρμόσουμε σωστά Πρώτες Βοήθειες.

Η δράση θα συνεχιστεί και την ερχόμενη εβδομάδα για τους μαθητές της Α’ Γυμνασίου.

Η παρουσίαση/εκπαίδευση έγινε από την κα Χατζηχαραλάμπους Χριστίνα (Νοσηλεύτρια-Εκπαιδεύτρια) του Ε.Ε.Σ Περιφερειακού Τμήματος Λαμίας την οποία ευχαριστούμε θερμά καθώς και τον Συλλόγο Γονέων & Κηδεμόνων του σχολείου μας για την πρωτοβουλία της διοργάνωσης .

(Visited 241 times, 1 visits today)
12 Shares