May 19, 2024

9ο Γυμνάσιο Λαμίας

Τανάγρας 30 – Λαμία

83ο  Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός στα Μαθηματικά «Ο ΘΑΛΗΣ»

1 min read

Η Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία (Ε.Μ.Ε.) διοργανώνει τον 83ο  Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό (Π.Μ.Δ.) στα Μαθηματικά «Ο ΘΑΛΗΣ». Σκοπός του διαγωνισμού είναι η καλλιέργεια της μαθηματικής σκέψης και της ευγενούς άμιλλας μεταξύ των μαθητών σε ένα καθαρά διανοητικό τομέα αλλά και η επιλογή των μαθητών που θα στελεχώσουν τις ομάδες που θα συμμετάσχουν στους Διεθνείς Μαθηματικούς Διαγωνισμούς.

Το σχολείο μας είχε ενδιαφερόμενους μαθητές και μαθήτριες από την Β’ και Γ’ Τάξη  οι οποίοι έλαβαν μέρος στον διαγωνισμό ο οποίος διεξήχθη σήμερα  Παρασκευή 11 Νοεμβρίου 2022 και ώρες 12:00-14:00.

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά που συμμετείχαν και καλά αποτελέσματα!

Ευχαριστούμε  θερμά τους συναδέλφους μαθηματικούς κ. Ντινόπουλο Κων/νο,  κ. Καραγιάννη Αντώνιο και κ.Τσούμο Κων/νο για τη βοήθεια που προσέφεραν εθελοντικά στη διεξαγωγή του διαγωνισμού.

(Visited 36 times, 1 visits today)
0 Shares