May 19, 2024

Τανάγρας 30 – Λαμία

Επίσκεψη της Γ Τάξης του σχολείου μας στη Βουλή των Ελλήνων

1 min read

Την Παρασκευή 19 Ιανουαρίου 2024 επισκεφτήκαμε με τους μαθητές και μαθήτριες της Γ Τάξης την Βουλή των Ελλήνων.  Ενημερωθήκαμε για τη λειτουργία του Κοινοβουλίου, ξεναγηθήκαμε στην έκθεση της αίθουσας «Ελευθέριος Βενιζέλος» και επισκεφτήκαμε  την αίθουσα της Ολομέλειας της Βουλής.

Η Έκθεση «Αντικρίζοντας την Ελευθερία! Στη Βουλή των Ελλήνων, 2 αιώνες μετά», αξιοποιεί τεκμήρια υψηλής ιστορικής και καλλιτεχνικής αξίας, προκειμένου να ανασυνθέσει νοηματικά και συγκινησιακά το υπέρτατο αγαθό της Επανάστασης του 1821, την Ελευθερία, προσφέροντας στους επισκέπτες και τις επισκέπτριες προνομιακή πρόσβαση στα γεγονότα που οδήγησαν στην κατάκτησή της. Κεντρικό εκθεσιακό αφήγημα αποτελεί το μοναδικό σύνολο τοιχογραφιών που κοσμούν το κτήριο της Βουλής στην ιστορική Αίθουσα Τροπαίων και Υπασπιστών.

Είχαμε επίσης την ευκαιρία να περπατήσουμε και στον Εθνικό κήπο που βρίσκεται δίπλα ακριβώς από τη Βουλή των Ελλήνων  ο οποίος αποτελεί χαρακτηρισμένο Ιστορικό Τόπο στο κέντρο της Αθήνας.

(Visited 75 times, 1 visits today)
0 Shares