May 19, 2024

9ο Γυμνάσιο Λαμίας

Τανάγρας 30 – Λαμία

Περίπατος ξενάγηση στα μνημεία της πόλης μας

1 min read

Δυο καθηγητές, δυο ειδικότητες, στο ίδιο μάθημα με τους ίδιους μαθητές και προέκυψαν δυο περίπατοι.
Η διευθύντριά μας κα Τσιάκα Δήμητρα η πρώτη και ο Θεολόγος κ. Σερδάρης Ιωάννης, ο δεύτερος, ενέπλεξαν Ελληνική Γλώσσα και Θρησκευτικά,  Ελληνικά και Πίστη, Ελληνισμό και Χριστιανισμό.
Στον πρώτο περίπατο της  14ης Φεβρουαρίου με τους μαθητές δυο τμημάτων Α2 και Α4 επισκεφθήκαμε το Κάστρο Λαμίας, την Αρχοντική, την πλατεία Λαού, το κενοτάφιο και το άγαλμα του Αθανασίου Διάκου στην ομώνυμη πλατεία.
Ομάδες μαθητών των δυο τμημάτων με παραδοσιακές φορεσιές βιντεοσκοπήθηκαν σε θεατρικά δρώμενα και ενημερώθηκαν για μνημεία της πόλης μας και αγωνιστές που αλέστηκαν στην μυλόπετρα  της λευτεριάς.
Στο Κάστρο της Λαμίας ανιχνεύσαμε τις τοπικές μας ρίζες, στην Αρχοντική ενισχύσαμε την Πίστη μας, στην πλατεία Λαού αντρώθηκε η συνείδησή μας και αποτυπώσαμε τις ιχνηλατήσεις μας σε καμβάδες με την παρουσία και καθοδήγηση δυο ανεγνωρισμένων εικαστικών, του κ. Ανδρούτσου Αθανασίου και του κ. Κουτλή Κωνσταντίνου, στο κενοτάφιο κατατροπώσαμε την ματαιοδοξία μας και στην πλατεία Διάκου, ανακτήσαμε τις ελπίδες μας.
Με την δική μας οπτική ανασύραμε  από την ιστορία αγωνιστές και οπλαρχηγούς, όπως ο Σταυραετός της Ρούμελης Αθανάσιος Διάκος  στην Αλαμάνα και με την σπασμένη σπάθα, ο Οδυσσέας Ανδρούτσος στο χάνι της Γραβιάς, ο Δυοβουνιώτης, ο Πανουργιάς…
Η παγκοσμιότητα που θα αναδυθεί στις 19 Φεβρουαρίου, του δεύτερου περίπατου και της δεύτερης δράσης μας, δεν είναι μακριά.
Ακόμη κι αν δεν μπορέσαμε να εμπνεύσουμε, τουλάχιστον μας έμεινε η γλύκα της απαντοχής και η ευτυχία του ονείρου.
Συγχαρητήρια στα παιδιά μας- μαθητές μας- και σε όσους συνέβαλαν και συμβάλλουν σε τέτοιες ή παρόμοιες δράσεις. Το φωτογραφικό υλικό που αποτυπώνει την δράση μας… ακολουθεί!

(Visited 41 times, 1 visits today)
0 Shares