May 19, 2024

9ο Γυμνάσιο Λαμίας

Τανάγρας 30 – Λαμία

Περίπατος ξενάγηση στα μνημεία της πόλης μας (συνέχεια….)

1 min read

Σε συνέχεια της δράσης μας Ξενάγηση στα μνημεία του τόπου μας …

Οι πολλοί πολεμούν. Οι πολλοί θυσιάζονται και οι λίγοι απολαμβάνουν. Να πολεμήσετε, να θυσιαστείτε, να δοξαστούμε!
Να γιατί πάντα θα είναι επίκαιρος ο λόγος του καπετάνιου ήρωα Ματρόζου προς τον υπουργό στρατιωτικών Κανάρη… αν οι ζητιάνοι σαν και με δεν χύνανε το αίμα, καπεταναίοι σαν και σε, δεν θα φορούσαν στέμμα.
Με θεατρικά δρώμενα και ξενάγηση στο μνημείο του Αθανασίου Διάκου, του Λεωνίδα Σπαρτιάτη βασιλιά στις Θερμοπύλες, στα μνημεία των Σαλώνων Ησαία και του αδελφού του Ιωάννη στη Χαλκωμάτα, φτάσαμε στις Κομποτάδες, όπου και η σύναξη των οπλαρχηγών για ορισμό θέσεων αντίστασης στις τούρκικες ορδές των Κιοσέ Μεχμέτ και Ομέρ Βρυώνη. Πριν αναχωρήσουμε για το σχολείο μας, μαθητές, συνοδοί και οδηγοί, γευτήκαμε καλοψημένα σουβλάκια και αναψυκτικά, παρέα με τον αντιπεριφερειάρχη κ. Αποστολόπουλο Κωνσταντίνο. Των Ελλήνων οι κοινότητες, κάνουν άλλο γαλαξία!

Όσο για το αποτέλεσμα βιντεοσκόπησης; Μπορείτε να το απολαύσετε!

(Visited 65 times, 1 visits today)
0 Shares