May 19, 2024

Τανάγρας 30 – Λαμία

Οδική ασφάλεια – Κοινή ευθύνη- Επίσκεψη στο Πάρκο Κυκλοφοριακής αγωγής

1 min read

Με στόχο την κυκλοφοριακή διαπαιδαγώγηση των μαθητών μας επισκεφτήκαμε χθες Πέμπτη 29 Φεβρουαρίου 2024 το Πάρκο Κυκλοφοριακής αγωγής της πόλης μας.  Οι μαθητές και μαθήτριες των τμημάτων Α1, Β1, Β2  παρακολούθησαν με ιδιαίτερο ενδιαφέρον την παρουσίαση θεμάτων οδικής ασφάλειας της εκπροσώπου της Τροχαίας Λαμίας, που μας περίμενε εκεί, για να μιλήσει στα παιδιά σχετικά με τους κανόνες που δεν πρέπει να ξεχνούν, με στόχο την ευαισθητοποίηση και την ενημέρωσή τους.

Το Πάρκο διαθέτει 500 μέτρα δρόμο, 150 μέτρα ποδηλατόδρομο και 60 μέτρα πεζόδρομο με οριζόντια και κάθετη σήμανση.

Κατά την επίσκεψή μας εκεί τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να περπατήσουν και ταυτόχρονα να μάθουν τα σήματα που βλέπουν στο δρόμο καθώς και να κάνουν ποδήλατο ακολουθώντας κανόνες που σώζουν ζωές.

Η επίσκεψη αυτή έγινε στα πλαίσια της δράσης για την αξιολόγηση με τίτλο “Οδική ασφάλεια – Κοινή ευθύνη” .

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί:
Ξηρομερίτου Ιωάννα
Ράρρα Αργυρώ
Λιάρου Μαρία
Πλάκας Ηλίας
Μπλουχάρης Επαμεινώνδας

Αφίσα-φυλλάδιο με τα σήματα

(Visited 48 times, 1 visits today)
0 Shares